Dentální hygiena

beleni_zubu.gif, 11,1kB

beleni-zubu-obrazek.gif, 38,5kB

Bělení zubů

Zářivě bílý úsměv je symbolem zdraví, krásy a úspěchu. Žloutnutí zubů většinou postihne každého. V současné době je možné podstoupit bělení zubů u lékaře nebo i doma a s relativně malými náklady a riziky získat krásný, zářivý úsměv a bílé zuby. Bělení zubů je postaveno na principu bělících látek různého druhu. Nejpoužívanější látkou je karbamid peroxid, který je znám tím, že odbarvuje usazeniny uvnitř zubu. Existují i další bělící látky, obsažené například v pastách s bělícími účinky, ty však neodbarvují zub zevnitř, ale pouze zvenčí.

Metod bělení zubů je více. Vybírat můžete od past s bělícími účinky až po odborné bělení zubů v ordinaci lékaře či hygienistky. Liší se zejména tím, o kolik odstínů jsou různé metody schopny zuby vybělit, rychlostí bělení a také cenou. Podstatou bělení zubů je přeměna barevných pigmentů z povrchu zubů v pigmenty bezbarvé. Bělit je možné pouze naprosto zdravé nebo dokonale ošetřené zuby.


 

Ordinační bělení:

velkou výhodou je rychlost efektu. Zuby jsou v ordinaci vyšetřeny, zda jsou schopny tuto kůru podstoupit, po celou dobu je také hlídán celý průběh bělící kůry a díky vyšším koncentracím bělících látek je čekací doba na světlejší odstín zubů o hodně kratší, než u domácích metod bělení zubů.

Bělení zubů předchází profesionální čištění zubů v ordinaci. Teprve po odstranění veškerých usazenin (zubní kámen, pigmentace) se může určit barva chrupu, pro srovnání po bělící kůře. Bělení zubů nepředstavuje žádné riziko pro dutinu ústní. Dáseň musí být důsledně chráněna před bělící látkou. Z tohoto důvodu nedoporučujeme používaní volně dostupných bělení. Nepřesné dávkování a špatně sedící šablony, z kterých bělící látka často vytéká, mohou poškodit dáseň a způsobit zánět. Výsledky také nebývají optimální.

Bělící látka neúčinkuje na zubní náhrady a výplně a proto může dojít k určité barevné disharmonii. Kdo se i přesto rozhodne pro bělení, měl by být připraven, že bude nutné staré výplně předělat.


 

Kontraindikace bělení:

  • onemocnění dásní, parodontóza
  • přítomnost kazů, netěsných výplní
  • praskliny skloviny, či jiné defekty
  • proteticky ošetřené zuby (korunky, můstky)
  • při citlivosti zubních krčků
  • v těhotenství

 

Dieta po bělení:

Aby nebyl ovlivněn výsledek ordinačního bělení, neměly by se požívat v dalších 2 týdnech žádné „ barevné“ potraviny (káva, čaj, červené víno, špenát, červená řepa).


 

Vedlejší účinky:

Během bělící procedury nebo po ní se může objevit zvýšená citlivost zubů. Proto se doporučuje používání past pro citlivé zuby.Trvanlivost bělícího efektu u ordinačního bělení je závislá na konzumaci pacienta. Při pravidelném domácím i profesionálním čištění zubů je možné udržet barvu zubů i po dobu několika let. Při nepříznivých podmínkách (např.: kouření, nadměrná konzumace kávy, tmavých čajů) mohou zuby již během několika měsíců ztmavnout o několik odstínů, nikdy ale neztmavnou na původní barvu. Z medicínského hlediska není důvodu, proč nelze bělení vícekrát opakovat.