Dentální hygiena

citlive_zuby.gif, 11,2kB

citlive-zuby.gif, 30,8kB

Citlivé zuby

Zub se skládá ze zuboviny, která je v korunkové části překryta tvrdou zubní sklovinou a v krčkové části kryta dásněmi a je tedy dobře chráněna. Zubovina je protkána spletitou sítí nervových vláken (dentinové tubuly) vedoucích ze zubní dřeně k povrchu zubu. Odkrytím zuboviny dochází k dráždění této sítě nervových zakončení a následné citlivosti takto postižených zubů.

Citlivé zuby reagují krátkou ostrou bolestí na vnější podněty, jako jsou studené, teplé, kyselé nebo sladké potraviny a nápoje. Přecitlivělé zuby, ale mohou způsobit i další problémy. Citlivý zub totiž bývá velice často citlivý na dotyk a to i zubním kartáčkem, to vede ke zhoršení ústní hygieny. Následkem toho dochází k hromadění plaku, vzniká zubní kaz a zánět dásní.


 

Příčiny citlivých zubů:

  • silné a intenzivní čištění, používání tvrdého kartáčku
  • špatná hygiena
  • staré a nevyhovující výplně zubů s prasklinami a otvory
  • ústup dásně ( zánět dásně, parodontóza), kdy dochází k odhalení krčku zubu
  • úraz
  • bruxismus – skřípání zubů ve spánku

 

Léčba:

Nejprve musíme zjistit, co vlastně citlivost zubů u konkrétního pacienta způsobuje. Používání měkkých zubních kartáčků je obzvlášť indikováno u zvýšeně citlivých zubů, dále zubních past pro citlivé zuby (označení „sensitive“), které by měly snížit citlivost během několika týdnů a používání ústní vody se zvýšeným obsahem fluoridů. Váš lékař Vám může aplikovat ochranný lak, který uzavře dentinové tubuly a účinek se dostaví okamžitě. V některých případech může být nutné také ošetření zubu výplní. Proti nočnímu skřípání zubů existují speciální chrániče.