Dentální hygiena

parodontoza.gif, 10,6kB

parodentoza-obrazek.gif, 32,8kB

Parodontóza

Neboli parodontitida. Je onemocnění závěsného aparátu zubu, kdy dochází k úbytku kosti, následuje viklavost zubů, což je důvodem k extrakci (vytrhnutí).


Parodontitida má několik forem:

 • Parodontitis dospělých:
  nejčastější forma (95% všech parodontitid). Pacient má bolestivé příhody, viklavost, putování zubů. Vznikají většinou kolem 30-40 roku věku a později. Prognóza onemocnění je, při včasné diagnóze a správné terapii, dobrá.

   

 • Rychle progredující parodontitis:
  (asi 5%) častěji se objevuje u žen, mezi 20-30 rokem věku. Potíže nastupují rychle, dochází k předčasné ztrátě zubů.

   


 • Lokalizovaná juvenilní parodontitis:
  (méně než 1%) u věkové kategorie 12-20 let. Objevuje se častěji u žen než u mužů. Postihuje vždy určitou skupinu zubů. Závažnému postižení odpovídají značné potíže ( bolesti, viklavost, putování zubů). Stav ostatních zubů může být dobrý. Toto onemocnění je velmi vážné, často dochází k předčasné ztrátě zubů, už v období adolescence. Při léčbě musí být spolupráce pacienta ( a rodičů!) absolutní.

   

 • Prepubertální parodontitis:
  je velice vzácné onemocnění. Postihuje dočasné i stálé zuby, krátce po jejich prořezání. Postižení rychle končí ztrátou zubů i při dobré léčbě.

   

parodontoza-1.jpg, 21kB parodontoza-2.jpg, 20kB parodontoza-3.jpg, 20kB parodontoza-4.jpg, 21kB

Základem léčby parodontitid je redukce množství plaku v dutině ústní, bez ní není naděje na trvalý úspěch léčby. Úspěšnost terapie není vždy stejná.